Shorewood Track & Field - 4-14-16 vs Jackson

Monday, April 18, 2016

Jasmine Pollard winning the discus
Photo by Corey Rainboth

The Shorewood Track and Field team competed in a Dual Meet on Thursday, 4-14-16 at Shoreline Stadium against a tough Henry Jackson team, losing both the Men’s and Women’s matchups. Team scores for the meet are shown below. Full meet results are available here.

SHOREWOOD VS JACKSON


Shorewood was a bit depleted in the meet as several runners were held out to be better prepared for the Oregon Relays at Historic Hayward Field in Eugene, OR on Friday and Saturday. Despite this, there were many outstanding performances and Personal Records (PRs) by Shorewood athletes in the meet.

Men’s highlights include Brett Burgess-Hunt winning in the Javelin Throw, Luke Gersmehl Hudson placing 2nd in the Shot Put and Discus Throw, Andy Johnson placing 2nd in the Pole Vault and Siem Hailai finishing 3rd in the 3200m run.

Women’s highlights include Jasmine Pollard winning the Shot Put and the Discus, Claira Petit winning the High Jump, Emily Farden placing 2nd in the 1600m run, Timony Sherry placing 2nd in the Shot Put, Eileen Beres placing 3rd in the 1600m run, Mai Francisco placing 3rd in the 100m dash, Elisha Klco finishing 3rd in the 3200m run and Abby Bickford placing 3rd in the Shot Put.

Brett Burgess-Hunt winning in the Javelin Throw
Photo by Corey Rainboth

PRs for Jackson @ Shorewood - 4/14/2016

100m - Zi Chao Chen 13.39a (Old 13.75a), Mai (Marileyni) Francisco 13.91a (Old 14.15a), Nancy Talavera 15.58a (Old 15.85a), Emily Merry 16.18a (Old 16.30a)
200m - Esaac Mazengia 26.17a (First Time), Connolly Grady 27.55a (Old 28.14a), Ben Sivankeo 29.46a (First Time), W. Peyton Brown 31.00a (First Time)
400m - Jose Luis Gandara 56.86a (First Time), Joshua Harazim 56.93a (First Time), Wolf Gustafson 81.28a (First Time), Kate Travis 72.05a (First Time), Rebeca Rodriguez 73.15a (First Time)
800m - James Qui 2:28.72a (Old 2:31.12a), Sten Nyssen 2:37.56a (Old 2:39.43), Cameron Pek 2:40.07a (First Time)
1600m - Stefan Mueller 4:49.06a (Old 4:55.99a), Reed Adjibly 4:57.76a (Old 4:58.83a), Ben Heagler 5:05.25a (Old 5:09.42a), Lucas Kleyn 5:19.32a (Old 5:35.38a), Kaito Nasu 5:23.84a (Old 5:26.40a), Sten Nyssen 5:40.71a (Old 5:48.25a), Vincent Pierce 5:52.60a (Old 6:04.18a), Stuart Kuehne 6:10.36a (Old 6:13.84), Sean Troung 6:37.05a (Old 6:42.17a), Eileen Beres 5:51.01a (Old 5:55.01a), Kathryn Balancio 7:07.08a (Old 7:07.41a)
3200m - Kaito Nasu 11:35.38a (Old 11:45.54a), Elisha Klco 13:27.43a (Old 13:33.80a), Julia Nelson 13:34.95a (First Time)
110m Hurdles - Ben Sivankeo 20.15a (Old 20.84a - Moves to #18 All-Time), Olivia White 21.04a (Old 21.52a)
300m Hurdles - Annie Suh 56.99a (Old 58.10a - Moves to #19 All-Time)
Shot Put - Luke Gersmehl Hudson 41’ 11.25 (Old 40’ 3.50 - Moves from #18 to #12 All-Time), Will Stelter 37’ 4.00 (Old 35’ 9.00), Thelonius Fox 28’ 2.50 (First Time), Timony Sherry 30’ 8.50 (Old 30’ 2.00 - Moves from #13 to #12 All-Time), Natalie Keane 21’ 7.00 (Old 21’ 2.00), Aryannah Holmes 15’ 9.50 (Old 15’ 6.00)
Discus Throw - Will Stelter 106’ 2.00 (Old 103’ 10.00), Ella Anderton 57’ 1.00 (Old 48’ 5.00)
Javelin Throw - Owen Daley 110’ 10.00 (First Time), Dustin Parker 102’ 7.00 (First Time), Quin Hart 93’ 2.00 (Old 88’ 3.00), Zack Hulbert 92’ 8.00 (Old 91’ 4.00), Bergen Lunde 78’ 4.00 (Old 75’ 10.00), Jessie Wymer 88’ 8.00 (Old 87’ 4.00 - Moves from #19 to #16 All-Time), Katy Elerick 55’ 8.00 (Old 52’ 4.00), Jennifer Niyazova 51’ 9.00 (Old 50’ 1.00)
Long Jump - Shin Moon 14’ 8.00 (Old 14’ 5.25)

Luke Gersmehl Hudson placed 2nd in the Shot Put and Discus Throw
Photo by Corey Rainboth

Active athletes on Shorewood Track and Field All-Time Top 20 Lists (per athletic.net): {Minimum of 5 entries in event to qualify for School Record}

Men
100m - (#5) Skylar Widman 11.19a, (#6) Chris Diaz 11.22a, (#9) Camden Correos 11.37a;
200m - (#9) Chris Diaz 23.01a, (#10) Skylar Widman 23.07a;
400m - (#2) Devan Kirk 50.04a, (#7) Skylar Widman 52.56a, (#12) Kyle Duplessis 53.32a;
800m - (#2) Devan Kirk 1:53.14a, (#6) Aaron Rainboth 2:00.78;
1600m - (#7) Devan Kirk 4:28.00a, (#12) Aaron Rainboth 4:33.58;
3200m - (#16) Aaron Rainboth 10:21.19, (#19) Stefan Mueller 10:39.14a;
110mH - (#2) Chris Diaz 14.20a, (#9) Matthew Bangsberg 17.98a, (#17) Drew Archer 19.98a, (#18) Ben Sivankeo 20.15a;
300mH - (#1/School Record) Chris Diaz 39.40a, (#13) Matthew Bangsberg 46.94a;
2K Steeplechase - (#5) Jack Parkinson 7:57.19a;
4x100m Relay - (#1/School Record) Chris Diaz 43.06a, (#11) Camden Correos, Skylar Widman, Ronnie Gary 44.15a;
4x200m Relay - (#4) Chris Diaz 1:36.14a, (#7) Skylar Widman, Art Anderson 1:39.06a, (#8) Connolly Grady, Kyle Grenfell, Preston Tu, Tae Thongdee 1:40.72a;
4x400m Relay - (#4) Skylar Widman, Kyle Duplessis, Devan Kirk 3:28.18, (#6) Chris Diaz, Aaron Rainboth 3:29.64a;
4x800m Relay - (#1/School Record) Aaron Rainboth, Devan Kirk 8:25.60, (#9) Senay Hailai, Allen Saewong, Lucas Kleyn, Jack Parkinson 9:57.41a;
SMR 100-100-200-400m - (#1/School Record) Devan Kirk 1:38.67a;
DMR 1200-400-800-1600m - (#3) Devan Kirk, Aaron Rainboth 11:12.42a;
Shot Put - (#12) Luke Gersmehl Hudson 41’ 11.25;
Discus Throw - (#10) Luke Gersmehl Hudson 130’ 5.00;
Javelin Throw - (#3) Brett Burgess-Hunt 161’ 3.00;
High Jump - (#1/SCHOOL RECORD) Ronnie Gary 6’ 8.00;
Pole Vault - (#13Tie) Andy Johnson 11’ 6.00;
Long Jump - (#8) Ronnie Gary 20’ 7.00;
Triple Jump - (#2) Ronnie Gary 43’ 9.00, (#14) Tae Thongdee 40’ 1.25

Emily Farden (right) and Eileen Beres (left) run to the finish line
on their way to 2nd place and 3rd place finishes respectively in the 1600 Meter Run
Photo by Corey Rainboth

Women
100m - (#5) Chrislove Brandt 12.63a;
200m - (#5) Chrislove Brandt 26.37a
800m - (#7) Rachel Hansen 2:22.55a, (#8) Lisa Jensen 2:22.66a;
1600m - (#16) Lisa Jensen 5:30.70a, (#18) Rachel Hansen 5:31.53a;
3200m - (#13) Rachel Hansen 11:58.20, (#15) Brianna McGrath 12:08.35a, (#18) Emily Farden 12:25.96a
2K Steeplechase - (#2) Rachel Hansen 7:53.12a, (#4) Brianna McGrath 8:15.30;
300mH - (#19) Annie Suh 56.99a;
4x100m Relay - (#13) Chrislove Brandt 51.20a, (#18) Hai-Ying Aw, Elise Dorvilias, Ashley Macapagal 52.83a;
4x200m Relay - (#4) Chrislove Brandt 1:46.56a, (#19) Ashley Macapagal, Elise Dorvilias, Rebeca Rodriguez 1:54.59a;
4x400m Relay - (#6) Rachel Hansen 4:11.01a, (#12) Chrislove Brandt, Lisa Jensen 4:15.35, (#16) Emily Farden, Brianna McGrath 4:36.54a;
4x800m Relay - (#5) Lisa Jensen, Brianna McGrath, Elisha Klco 10:11.39a;
DMR 1200-400-800-1600m - (#1/School Record) Rachel Hansen, Brianna McGrath, Lisa Jensen 12:55.65a;
Shot Put - (#9) Jasmine Pollard 32’ 8.50, (#11) Abby Bickford 31’ 9.00, (#12) Timony Sherry 30’ 8.50;
Discus Throw - (#6) Jasmine Pollard 102’ 9.00, (#10) Abby Bickford 93’ 3.00, (#11) Teala Frazier 91’ 6.00;
Javelin Throw - (#16) Jessie Wymer 88’ 8.00, (#19) Teala Frazier 87’ 8.00;
High Jump - (#11) Claira Petit 4’ 10.00;
Long Jump - (#6) Marileyni Francisco 16’ 3.75, (#12) Hai-Ying Aw 15’ 1.50



0 comments:

Post a Comment

We encourage the thoughtful sharing of information and ideas. We expect comments to be civil and respectful, with no personal attacks or offensive language. We reserve the right to delete any comment.

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP