Shorewood, Shorecrest DECA teams place high in Washington Area 2 competition

Friday, January 22, 2016


The Shorewood and Shorecrest DECA Teams placed high in numerous categories at last week’s Washington DECA Area 2 Competition at the Lynnwood Convention Center.

They were two of 15 high schools to compete and had 33 individual students or teams place in the top five of 19 categories.

A total of 51 students from the two schools will now compete at the DECA State Career Development Conference on March 3-5 in Bellevue.

DECA, founded in 1946, prepares emerging leaders and entrepreneurs in high school and college for careers in marketing, finance, hospitality and management, as they build self-esteem, experience leadership and practice community service.

Students who placed at the Area 2 Competition

Accounting
3rd place - Nick Demers (SC)
5th place - Kai Wang (SC)

Advertising Campaign
2nd place - Fiona Tian, Rachel Hansen, Sophia Peng (SW)
3rd place - Joey Luckey, Liu Ghizaw, Aiden Surowiec (SW)
4th place - Mariama Sidibe (SC)
5th place - Sophia Khan and Leah Yemane (SW)

Apparel and Accessories
2nd place - Natalie Wilder (SC)
3rd place - Holly Cheung (SC)

Automotive Services
5th place - RJ Johnson (SC)

Business Finance
1st place - Elizabeth Holmdahl (SC)
2nd place - Abigail Knowles (SC)

Business Law and Ethics
2nd place - Chloe de Vries and Katie McCaffrey (SC)

Business Services Marketing
4th place - Kim Tran (SC)

Entrepreneurship Start Up Business Plan
2nd place - Spencer Jacobs (SW)
4th place - Sean McCurdy­ (SW)

Fashion Merchandising Promotion Plan
3rd place - Sara Upton, Elrohi Shuge, Sasha Kiselman (SW)
5th place - Hadley Stock and Niko Hubbell (SW)

Financial Consulting
2nd place - Evietta Chapman (SC)
5th place - Mara Peterson (SC)

Hospitality Services Management Team Event
5th place - Sam Awuah and Makenna Kraft (SW)

Hospitality and Tourism Professional Selling
2nd Place - Daniel Wacker (SC)
5th place - Nazma Noray (SC)

Hotel and Lodging Marketing
3rd place - Nicko Latz (SW)

Human Resource Management
4th place - Sydney Burns-Human (SC)

Marketing Communications Management Team Event
1st place - Elli Allen-Hatch and Emily Wright (SW)

Professional Selling
2nd place - Shelby Gresch (SC)

Sports and Entertainment Management Team Event
1st place - Holly Ebel and Kyle Berquist (SW)
2nd place - Ian Kirk and Kahlid Johnson (SW)
3rd place - Garret Miyaoka and Shah Yousuf (SW)

Sports and Entertainment Marketing
3rd place - Lauren Neroutsos (SW)

Sports and Entertainment Promotion Plan
1st place – Alegra Batara (SC)
4th place - Adam Hoopes, Umer Khan, Abadir Mahmoud (SW)
5th place - Josh Park, Naod Fikadu, Alex Tsolmon (SW)



0 comments:

Post a Comment

We encourage the thoughtful sharing of information and ideas. We expect comments to be civil and respectful, with no personal attacks or offensive language. We reserve the right to delete any comment.

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP