Shorecrest, Shorewood athletes qualify for State track championships in 26 events

Tuesday, May 24, 2011

Athletes from Shorecrest and Shorewood qualified for the State 3A track and field championships in 26 of 35 events with top-three finishes in the Northwest District championships at Shoreline Stadium Wednesday and Friday, May 26 and 28.

The State meet will be Thursday through Saturday, May 27-29 at Mount Tahoma High School in Tacoma.

Shorecrest athletes qualified in 20 of the 35 events – 14 Friday to go with six Wednesday. Shorewood athletes qualified in 11 events — eight Friday to go with three Wednesday.

Miriam Mboya of Shorewood qualified for State in the 100 and 200 meters and on two relay teams.

Shorecrest and Shorewood State qualifiers from Northwest District 3A Track and Field Championships:

Friday Qualifiers--
Boys 100 Meters -- 1, David Fan, Shorewood, 11.08.
Boys 800 Meters -- 3,  Carter Osborne, Shorecrest, 1:56.23.
Boys 3200 Meters -- 3, Abiel Tekle, Shorecrest, 9:36.05
Boys 110m Hurdles -- 1, Dillon Baker, Shorecrest, 15.10.
Boys 4x100m -- 1, Shorecrest (Baker, Dever, Uchytil), 43.10 … 3, Shorewood 43.32.
Boys 4x400m -- 3, Shorecrest 3:29.75.
Girls 100 Meters -- 1, Miriam Mboya, Shorewood, 12.29.
Girls 200 Meters -- 1, Nicole Harris, Shorecrest, 26.00 … 3, Miriam Mboya, Shorewood, 26.42..
Girls 400 Meters -- 2, Kathryn Andria-Habermann, Shorecrest, 59.40.
Girls 800 Meters -- 1, Erin Johnson, Shorewood, 2:14.68.
Girls 100m Hurdles -- 2, Elisa Ahern, Shorecrest, 16.09.
Girls 4x100m -- 1, Shorewood (Lockler, Baker, Dever, Uchytil), 49.89. …  3, Shorecrest 50.75.
Girls 4x200m -- 1, Shorewood (Galyean, Franklin, Smith, Mboya), 1:45.92 …  3, Shorecrest, 1:48.91.
Girls 4x400m -- 1, Shorecrest (Andria-Habermann, Oliver, Harris, Banks), 4:03.54.
Girls High Jump -- 3,  Emily Corona, Shorecrest, 5-00.
Girls Pole Vault -- 3,, Megan Ransom, Shorewood, 8-06.
Girls Triple Jump -- 1, Elisa Ahern, Shorecrest, 35-06.25.
Girls Shot Put -- 2, Mickey Greenburg, Shorecrest, 36-04.

Wednesday Qualifiers-

Boys 1600 Meter Run -- 3, Carter Osborne, Shorecrest, 4:20.91.
Boys High Jump -- 3,  Aldin Vojnikovich, Shorewood, 6-00.
Boys Pole Vault -- 2, Joe Dexter, Shorecrest, 12-00.
Boys Shot Put -- 9, Dominique Donaghy, Shorecrest, 45-00
Girls 3200 Meter Run -- 3, Charlee Linton, Shorewood, 11:27.18.
Girls Long Jump -- 3, Emily Corona, Shorecrest, 16-02.50.
Girls Discus Throw --. 2, India Matheson, Shorecrest, 107-07. 3,  Diandre Musikachart, Shorewood, 104-02.
Boys Long Jump -- 1, Sean Dever, Shorecrest, 20-07.50.

Other Friday Finalists--
Boys 100 Meters -- 6, Chris Uchytil, Shorecrest, 11.31.
Boys 200 Meters -- 5, Boyse Martinez, Shorewood, 22.86. 6…  7, Chris  Uchytil, Shorecrest, 23.48. 8.
Boys 400 Meters -- 5, Andrew  Garrison, Shorewood, 52.00. …  7, Keegan  Lockler, Shorecrest, 53.09.
Boys 3200 Meters -- 6, Keenan Stephens, Shorewood, 10:02.74. … 8, Trevor Ransom, Shorewood, 10:14.11
Boys 110m Hurdles -- 4, Aaron Kelly, Shorecrest, 16.12. …  6, Rotimi Bolonduro, Shorecrest, 17.04. 7, Marshall Riordan, Shorecrest, 17.31.
Boys 300m Hurdles -- 4, Dillon Baker, Shorecrest, 41.55. …  6, Aaron Kelly, Shorecrest, 43.84. 7, Rotimi   Bolonduro, Shorecrest, 44.77.
Boys Triple Jump -- 7, Aaron Kelly, Shorecrest, 38-11.75. …  10, Spencer Tu, Shorewood, 38-07.25. …  13, Chris Namba, Shorewood, 38-03.75.
Boys Discus Throw -- 5,  Connor Wingo, Shorecrest, 144-10. … 9, Curren Bengston, Shorecrest, 126-06. … 14, Tyler Hirohata, Shorewood,  114-00.
Boys Javelin Throw -- 4, Mingure Dorjee, Shorecrest, 154-00. … 11, Niko  Frazier, Shorewood, 139-06.
Girls 100 Meters -- 5, Monica  Galyean, Shorewood, 13.17. … . 8, Amanda Banks, Shorecrest, 13.40.
Girls 200 Meters -- 4, Bethany Smith, Shorewood, 26.62.
Girls 800 Meters -- 4, Alicia Hoverson, Shorewood, 2:19.81… 7,  Lisa Santroch, Shorewood, 2:25.01.
Girls 1600 Meters -- 4, Charlee Linton, Shorewood, 5:22.62. …  16, Lisa Santroch, Shorewood, 7:12.57.
Girls 300m Hurdles -- 4, Megan Ransom, Shorewood, 49.29. …  8, Elisa Ahern, Shorecrest, 51.24.
Girls 4x400m -- 5, Shorewood 4:09.15.
Girls High Jump -- 6, Alaina Olson, Shorewood, 4-10. ,,, 8, Alyssa Fabian, Shorewood, 4-08. 9, Kayleigh Harper, Oak,…. , Ali Jackson, Shorewood,  4-02.
Girls Pole Vault -- 4, Annie Schlachter, Shorecrest, 8-06. 4,  Stacia Martineau, Shorewood, 8-06. … 7, Jessica Throolin, Shorewood, 7-06. … 9,, Alaina Olson, Shorewood, 7-00.
Girls Shot Put --. 4, Allison Ezeonwu, Shorecrest, 34-11.50. 5, Diandre Musikachart, Shorewood, 34-07. 6, Stephanie Goei, Shorewood, 34-05.

0 comments:

Post a Comment

We encourage the thoughtful sharing of information and ideas. We expect comments to be civil and respectful, with no personal attacks or offensive language. We reserve the right to delete any comment.

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP